Posadzki żywiczne wytwarzane są żywicy poliuretanowej lub epoksydowej, są bardzo wytrzymałe, a ich wykonanie nie jest skomplikowane. Powstaje gładka i równa powierzchnia, nie trzeba jej dodatkowo obrabiać i wygładzać. Do niedawna taki rodzaj podłogi był głównie stosowany we wnętrzach przemysłowych, obecnie jest chętnie stosowana również w domach i mieszkaniach. Jest to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, a także jeśli chcesz uzyskać bezkonkurencyjny efekt 3D.
Wykonanie posadzek żywicznych jest coraz bardziej popularne. Można ją skonstruować z dwóch rodzajów posadzek żywicznych:
- żywicy epoksydowej, która jest bardzo wytrzymała, ale nie jest odporna na działanie promieni UV, mogą być widoczne na niej również zarysowania, dlatego zazwyczaj wymaga jeszcze polakierowania,
- żywicy poliuretanowej, która nie wymaga żadnych dodatkowych warstw utwardzających, jest odporna na działanie czynników mechanicznych i promieniowanie UV.
Posadzki żywiczne mogą podkreślić charakter wnętrza dzięki zatopieniu w nich różnych elementów graficznych, można również zabezpieczyć i utrwalić już istniejącą drewnianą podłogę np. parkiet. Wykonanie posadzek żywicznych jest bezspoinowe, dzięki czemu są łatwe do utrzymania w czystości, nie ma żadnych miejsc, w których mógłby gromadzić się brud. Taki rodzaj podłogi może być szczególnie przydatny dla alergików.
Posadzki żywiczne są bardzo dobrym rozwiązaniem we wszystkich miejscach o dużym natężeniu ruchu, w przedpokoju, kuchni, salonie i łazience, ze względu na właściwości antystatyczne warto również zastosować je w sypialni. Aby powiększyć wizualnie przestrzeń, można zastosować specjalny rodzaj oświetlenia. Wykonanie posadzek żywicznych na wysoki połysk bardzo dobrze odbija światło i pozwala uzyskać spektakularny efekt. Położenie takiej posadzki trzeba powierzyć dobrym fachowcom, aby nie dochodziło do pęknięć, rozwarstwień i przebarwień.