Posadzki żywiczne - czym są i gdzie się sprawdzą?

Posadzki i podłogi żywiczne cieszą się rosnącą popularnością. Wytrzymałe, oryginalne i uniwersalne w zastosowaniu coraz powszechniej pojawiają się w halach przemysłowych, obiektach handlowych oraz magazynach, a nawet prywatnych domach i mieszkaniach. To nie tylko świetny sposób na stworzenie trwałej podłogi, ale także metoda przykrycia starych nawierzchni, mogąca iść w parze z ogrzewaniem podłogowym. Co sprawia, że stała się tak popularna? Z czego wykonane są podłogi żywiczne? Oto zbiór podstawowych informacji.

Posadzki żywiczne - charakterystyka

Posadzki żywiczne wytwarzane są z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej - elastycznych i łatwych do rozprowadzenia mieszanin. Składają się na nie żywice elastomerowe z dodatkiem rozpuszczalników, które po wylaniu na powierzchnię podłogi dostają się we wszelkie spękania, szczeliny, ubytki i nierówności, wyrównując niedoskonałości i chroniąc podłogi przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku codziennej, intensywnej eksploatacji.

Ich powierzchnia jest gładka i równa oraz elektrostatyczna, co sprawia, że osadza się na niej mniej kurzu niż na innego typu posadzkach. Łatwo ją utrzymać w czystości, a dzięki jej wytrzymałości do sprzątania używać można szerokiego spektrum chemicznych środków czyszczących. Te cechy sprawiają, że szczególnie popularna jest w obiektach przemysłowych i publicznych, gdzie łatwość utrzymania czystości jest priorytetem.

Posadzki żywiczne - rodzaje

Wśród typów posadzek żywicznych wymienić można ze względu na parametry i zastosowanie:

  • Posadzki cienkowarstwowe - przeznaczone do powierzchni o małym natężeniu ruchu, mają niewielką grubość, a ich wytrzymałość jest ograniczona. W istocie są to posadzki z wylewki betonowej pokrytej dwuskładnikową farbą epoksydowo-żywiczną, czasami z zastosowaniem żywicy gruntującej.
  • Posadzki grubowarstwowe - odpowiednie do powierzchni o dużym natężeniu ruchu, dzięki dużej grubości wytrzymują natężona eksploatację. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zarysowania.
  • Posadzki grubowarstwowe kwarcowe - powstają w wyniku zatopienia kolorowego lub naturalnego piasku w żywicy, szczególnie nadają się do powierzchni o dużym natężeniu ruchu, a szeroki wybór dostępnego kruszywa pozwala osiągnąć przy ich zastosowaniu ciekawe efekty wizualne.

Ze względu na skład wyróżniamy:

  • Posadzki epoksydowe - składające się z żywicy epoksydowej z dodatkiem środków modyfikujących i rozcieńczalnika. Występuje w wersji dwuskładnikowej (z wypełniaczem mineralnym w postaci piasku kwarcowego i pigmentów mineralnych) z utwardzaczem aminowym lub trójskładnikowej z dodatkiem wypełniacza mineralnego jedno- lub wielofrakcyjnego.
  • Posadzki poliuretanowe - składające się z żywicy poliuretanowej z wypełniaczami i pigmentami mineralnymi, środkami modyfikującymi i ewentualnie rozcieńczalnikiem. Utwardzają się w wyniku reakcji wilgoci z powietrza ze spoiwem poliuretanowym, tworząc elastyczną, odporną na dynamiczne odkształcenia powierzchnię. Mogą być stosowane także w połączeniu z utwardzaczem poliizolacyjnym, który wiążąc masę prowadzi do powstania twardej powierzchni.
  • Posadzki epoksydowo-poliuretanowe - składające się z żywicy epoksydowej modyfikowanej poliuretanem z dodatkiem wypełniaczy, pigmentów, plastyfikatora i środków modyfikujących. Ich drugi składnik to utwardzacz aminowy.
  • Posadzki akrylowe - składające się z monomerowego spoiwa, utwardzacza i wypełniacza mineralnego, są przygotowywane fabrycznie jako mieszanki o określonych proporcjach składu i kontrolowanych właściwościach takich jak czas polimeryzacji. Jako jedyne nadają się do układania w temperaturach ujemnych.

Wykonanie posadzek żywicznych

Albud to doświadczony wykonawca posadzek żywicznych w różnego typu obiektach przemysłowych. Nasze doświadczenie i wysoka jakość usług znajdują potwierdzenie w szerokim gronie zadowolonych klientów, którymi możemy się pochwalić. Z najwyższą starannością realizujemy wszystkie etapy prac - od przygotowania podłoża po położenie nawierzchni, upewniając się, że końcowy efekt jest estetyczny, wytrzymały i dokładny. Osoby zainteresowane położeniem posadzek żywicznych zapraszamy do kontaktu w celu udzielenia szczegółowych informacji na temat naszej oferty.