Jak wykonuje się posadzki z żywicy?

Zastanawiając się, jaką posadzkę żywiczną zakupić, warto przyjrzeć się kolejnym etapom jej powstawania. Jeśli zdecydujemy się na jej zastosowanie, podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane.

Najlepiej, jeśli wcześniej zastosujemy wylewkę betonową. Gdy beton już wyschnie, można przejść do kolejnego etapu. Górną warstwę podłoża trzeba zeszlifować i  oczyścić z kurzu. Następnie można przejść do mycia betonu na mokro. Do wody można dodać płyn do naczyń lub mydło. Konieczne jest także zastosowanie preparatu odtłuszczającego. W betonie nie może być dziur i szczelin, dlatego trzeba go dokładnie wyrównać.

Kolejnym etapie następuje gruntowanie podłoża poprzez naniesienie specjalnego preparatu. Trzeba go dobrać do rodzaju posadzki, jaki zamierzamy położyć.

Nakładanie żywicy jest szybkim i sprawnym procesem nie zajmującym dużo czasu. Najczęściej nakłada się ją wałkiem. Posadzkę żywiczną najlepiej jest kłaść na betonie, ale można również na płytkach ceramicznych, pod warunkiem, że nie będą za bardzo obciążone. Jeśli nie chcemy usuwać płytek, należy najpierw wylać na nie masę samopoziomującą.

Warstwa żywicy schnie ok. 24 godzin w zależności od wilgotności i temperatury.  Wykonanie posadzki z żywicy warto zlecić doświadczonej firmie, która zapewni odpowiednią jakość i standard. Taką usługę oferuje również Albud, nasi pracownicy są doświadczonymi profesjonalistami. 

Gdzie stosuje się tego rodzaju podłoże?

Podłogi żywiczne stosowane są w wielu miejscach. Najczęściej znajdują się w budynkach użyteczności publicznej (sklepach wielkopowierzchniowych, halach przemysłowych, biurowcach, szkołach) czyli w miejscach, gdzie codziennie przemieszcza się duża liczba osób. Coraz częściej jednak pojawiają się w domach, garażach czy mieszkaniach. Ich popularność wzrasta, ponieważ nie niszczą się tak szybko jak tradycyjne podłogi. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym domem przez długie lata warto rozważyć zakup posadzki żywicznej. Dzięki swojej wodoodporności i szczelności, stosowana jest nawet na basenach.

W obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej

W obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej ważna jest estetyka, wzornictwo i innowacyjność. Posadzki żywiczne świetnie sprawdzą się w sklepach, biurowcach, szkołach, przychodniach czy szpitalach. Występują w niemal nieograniczonej liczbie wzorów i kolorów. Są nie tylko ładne, ale też praktyczne. W miejscu publicznym, gdzie przemieszcza się wiele osób istotnym aspektem jest trwałość i bezpieczeństwo podłogi. Nie może być zbyt śliska, bo sprzyja to upadkom, a w konsekwencji urazom, powinna też być łatwa w utrzymaniu higieny. Podłogi z żywicy epoksydowej często stosuje się w placówkach medycznych, ponieważ są łatwe w czyszczeniu i chronią przed przywieraniem kurzu, bakterii i alergenów. W obiektach sportowych najczęściej stosuje się żywice poliuretanową, ponieważ jest nie tylko trwała, ale też miękka i elastyczna, szczególną popularność zyskuje ostatnio na placach zabaw. Akrylowe natomiast stosuje się najczęściej na zewnątrz w miejscach tkj. parkingi, mosty, rampy, wiadukty.

Obiekty przemysłowe 

Posadzki w obiektach przemysłowych muszą spełniać najwyższe standardy jakości. Powinny być antypoślizgowe, wodoszczelne i odporne na ścieranie. Poliuretanowe i akrylowe są wyjątkowo trwałe. Można na nich postawić maszyny fabryczne i nie ulegną zniszczeniu. Dlatego stosuje się je np. w przemyśle mechanicznym, elektrycznym czy chemicznym.

Natomiast posadzki typu flowfresh spełniają najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa żywności, dlatego umieszcza się je w zakładach spożywczych np. w przemyśle mięsnym, rybnym, mleczarskim, owocowo-warzywnym, piekarniczo-cukierniczym, spirytusowo- fermentacyjnym. Nie zanieczyszczają żywności, dlatego są bezpieczne i nie mają właściwości toksycznych i szkodliwych dla zdrowia. Najbardziej niezawodne są tutaj żywiczne posadzki epoksydowe.